What Canada Did Thursday at the Pan Am Games

TORONTO — What Canada Did on Thursday at the Pan American Games (distances in metres unless specified):

ARCHERY

Men’s Individual – Jay Lyon, Winnipeg, advanced to Saturday’s semifinals with a 6-2 victory over C.Klimitchek of the U.S.; in the elimination round, Crispin Duenas, Toronto, lost 6-5 to J.Irizarry of Puerto Rico, while Patrick Rivest-Bunster, Montreal, was beaten 6-4 by teammate Lyon _ neither advanced.

BADMINTON

Women’s singles – Michelle Li, Markham, Ont., defeated Rachel Honderich, Toronto, 2-0 in the gold medal match

Mixed doubles – Toby Ng, Vancouver, and Alex Bruce, Toronto, earned a silver medal after losing the final 2-1 to Chew and Subandhi of the U.S.

Men’s singles – Andrew D’Souza, Ottawa, won the silver after losing 2-0 in the final to K.Cordon of Guatemala.

BASEBALL

Men – Canada defeated Puerto Rico 11-4 in the preliminary round to improve to 5-0.

BASKETBALL

Women – Canada opened the preliminary round with a 101-38 win over Venezuela.

BEACH VOLLEYBALL

Men – Canada (Josh Binstock and Samuel Schachter, both Richmond Hill, Ont.,), opened the preliminary round with a 2-0 win over Uruguay.

CYCLING

Women’s Team Sprint – Monique Sullivan and Kate O’Brien, both Calgary, won the gold medal and set a Pan Am record in qualifying (33.584 ).

Men’s Team Sprint – Canada (Hugo Barrette, Iles de la Madeleine, Que.; Joseph Veloce, Fonthill, Ont.; Evan Carey, Victoria), won the gold medal in 44.241.

Women’s 4,000 team pursuit – Canada (Allison Beveridge, Calgary; Laura Brown and Jasmin Glaesser, both Vancouver; Kirsti Lay, Medicine Hat, Alta.), were the top squad in qualifying (4:24.368) and will defeated Cuba for a spot in Friday's gold medal race.

Men’s Omnium – Rémi Pelletier-Roy of Longueuil, Que., is fifth overall after the first day with 98 points (fourth in scratch; first in individual pursuit (4:25.189), and ninth in elimination element).

FIELD HOCKEY

Men – Canada defeated Chile 1-0 in the preliminary round to improve to 2-0.

GOLF

Men’s Individual – Austin Connelly, Irving, Texas, is five shots back after a two-under 70 opening round; Garrett Rank, Elmira, Ont., shot 79.

Women’s Individual – Lorie Kane, Charlottetown, is 11 shots back after a seven-over 79 opening round.

Mixed Team – Canada (Connelly, Rank, Kane), combined for a score of 134 to be nine shots back after the first round.

HANDBALL

Women – Canada opened the preliminary around with a 25-22 loss to Mexico.

SAILING

(standings after 10 races, unless specified)

Women’s Laser Radial – Brenda Bowskill, Toronto, is eighth overall with 62 points.

Men’s Laser – Lee Parkhill, Oakville, Ont., ranks fourth (35 points).

Women’s RS:X – Nikola Girke, West Vancouver, B.C., is sixth (50)

Men’s RS:X – Zac Plavsic, West Vancouver, B.C., fifth (42 points).

Women’s 49er FX – Danielle Boyd, Kingston, Ont., and Erin Rafuse, Halifax, are sixth after ll races (57).

Open Sunfish – Luke Ramsay, Vancouver, won two of the day's three races to move into first place (24).

Open Hobie 16 – Daniel Borg, Mississauga, Ont., and Liana Giovando, Toronto, fifth (39.3).

Open J24 – Canada (Donald (Sandy) Andrews, David Jarvis, Terry McLaughlin, David Ogden _ all Toronto) are in second place (24).

Open Snipe – Alexandra Damley-Strnad, Mississauga, Ont., and Evert McLaughlin, Toronto, are fifth (47).

Mixed Lightning – Canada (Jamie Allen and Chantal Leger, Montreal; Jay Deakin, Pointe-Claire, Que.) stand fifth overall (43).

SHOOTING

Men’s double trap – Kabir Dhillon, Toronto, was 12th in qualifying with 109 points; Paul Shaw, Collingwood, Ont., 17th (101) _ neither advanced to the final.

SOCCER

Men – Canada (0-2-1) tied Panama 0-0 in the preliminary round.

SOFTBALL

Men – Canada defeated Venezuela 4-1 in the preliminary round to improve to 5-0.

SQUASH

Women’s Team – Canada defeated Mexico 3-0 in the semifinals, and will play in Friday’s gold medal match (Samantha Cornett, Ottawa, beat K.Urrutia; Nikole Todd, Regina, beat S.Teran; Hollie Naughton, Mississauga, Ont., beat D.Garcia).

Men’s Team – Canada defeated Argentina 2-1 in the semifinals, and will play in the gold medal match (Shawn Delierre, Montreal, beat Rob.Pezzota; Graeme Schnell, Calgary, beat L.Romiglio; Rod.Pezzota beat Andrew Schnell, Calgary).

SWIMMING

Women’s 400m Individual Medley – Sydney Pickrem, Oldsmar, Fla., won the silver medal in four minutes, 38.03 seconds. Emily Overholt, West Vancouver, B.C., was disqualified.

Men’s 400m Individual Medley – Luke Reilly, Richmond, B.C., won the silver medal in 4:16.16. Alec Page, Cortes Island, B.C., finished fifth in 4:18.61.

Women’s 100m Butterfly – Noemie Thomas, Richmond, B.C., won the silver medal in 58.00. Katerine Savard, Pont-Rouge, Que., won the bronze in 58.05.

Men’s 100m Butterfly – Santo Condorelli, Kendra, Ont., won the bronze medal in 52.42. Coleman Allen, Vancouver, finished second in the "B" final in 53.46 (no medal awarded).

Women’s 4x200m Freestyle Relay – Canada (Alyson Ackman, Pointe-Claire, Que.; Brittany MacLean, Toronto; Emily Overholt, West Vancouver, B.C.; Sydney Pickrem, Oldsmar, Fla.; Katerine Savard, Pont-Rouge, Que.) won the bronze medal (7:59.36).

TENNIS

Women’s Doubles – Gabriella Dabrowski, Ottawa, and Carol Zhao, Richmond Hill, Ont., won the gold medal by defeating V.Rodriguez and M.Zacarias, Mexico, 2-1.

VOLLEYBALL

Women – Canada opened the preliminary round with a 3-0 loss to the Dominican Republic.

WRESTLING

Women’s freestyle 53 Kg – Brianne Barry, London, Ont., lost her quarter-final 10-1 to Y. Del Valle of Cuba.

Women’s freestyle 58 Kg – Michelle Fazzari of Caledonia, Ont., lost 8-5 in the quarter-finals to S.Roa of Colombia.

Men’s Greco-Roman 98 Kg – Jeremy Latour, Guelph, Ont., lost his quarter-final 10-1 to D.Albino, Brazil.

Men’s Greco-Roman 130 Kg – Charles Thoms, Fredericton, lost 2-0 to J.Encarnacion, Dominican Rep., in the bronze medal match.

Women’s freestyle 48 Kg – Geneviève Morrison, Campbell's Bay, Que., won the gold medal by defeating T.Mallqui, Peru, 5-4.

The Canadian Press