What Canada Did Thursday at the Pan Am Games

TORONTO — What Canada Did on Thursday at the Pan American Games (distances in metres unless specified):

ATHLETICS

Men’s Decathlon – Damian Warner, London, Ont., won the gold medal with a two-day total – and Pan Am record – of 8,659 (110 hurdles: first, 13.44; discus: third, 47.56; pole vault: sixth, 4.60; javelin: sixth, 61.53; 1,500: first, 4:24.73). Patrick Arbour, Ottawa (110 hurdles: eighth, 15.15; discus, second, 48.80; pole vault: eighth, 4.30; javelin: third, 65.03; 1,500: 10th, 5:01.70) finished sixth overall (7,502).

Women's 200 – Kimberly Hyacinthe, Terrebonne, Que., finished fourth in her semifinal heat (22.81) and advanced to Friday's medal race; Raquel Tjernagel, New Westminster, B.C., placed seventh in her semifinal (24.07), did not qualify.

Men's 200 – Andre De Grasse, Markham, Ont., was third in his semifinal heat (20.12), and will compete in Friday's final; Brendon Rodney, Brampton, Ont., placed fourth in his race (20.29), did not qualify.

Women's pole vault – Kelsie Ahbe, Toronto, placed fifth in the final (4.40); Mélanie Blouin, Quebec City, tied for seventh (4.15).

Men's discus – Tim Nedow, Brockville, Ont., threw a personal-best 61.49 metres to place sixth in the event; Marc-Antoine Lafrenaye-Dugas, Sherbrooke, Que., was ninth (55.79).

Women's 10,000 - Lanni Marchant of London, Ont., won the bronze medal (32:46.03); Natasha Wodak, Vancouver, was seventh (33:20.14).

BASKETBALL

Men – Canada (3-0) won its final preliminary-round game, 96-76 over Mexico. The Canadians will play in the semifinals Friday against the U.S.

BOWLING

Men’s doubles – François Lavoie, Quebec City (223.1 average after 12 games), and Dan MacLelland, Kitchener, Ont. (244.2), won the gold medal with a total of 5,607 pins.

Women’s doubles – Robin Orlikowski, St. Catharines, Ont. (192.8 after 12) and Isabelle Rioux, Trois-Rivieres, Que. (191.3), finished in eighth place in the final with a total of 4,609.

EQUESTRIAN

Individual jumping – Yann Candele, Caledon, Ont., and his horse Showgirl, are ranked second following the third qualifying round; Eric Lamaze, Schomberg, Ont (Coco Bongo) are tied for fourth; Ian Millar, Perth, Ont. (Dixson), are tied for 15th; Tiffany Foster, North Vancouver, B.C. (Tripple X III) are tied for 18th.

Team jumping – Canada (Millar, Lamaze, Foster, Candele) won the gold medal.

FENCING

Men’s team sabre – Canada (Shaul Gordon, Richmond, B.C.; Mark Peros, Toronto; Joseph Polossifakis, Montreal), took the silver medal after losing to the U.S. 45-37 in the final.

Women’s team sabre – Canada (Marissa Ponich, Edmonton; Gabriella Page, Blainville, Que.; Pamela Brind’Amour, Sainte-Marie, Que.) finished fifth overall after defeating Brazil, 45-38 in the placement match.

FIELD HOCKEY

Men – Canada (5-0) won its semifinal against Brazil 5-3 in a penalty shootout. The Canadians will play Argentina on Saturday for the gold medal.

HANDBALL

Men – Canada (1-3) lost its consolation match 29-24 to Puerto Rico. The Canadians will compete in Saturday’s seventh-place game.

KARATE

Women’s 55kg – Kate Campbell, Fredericton, took the took the silver medal after losing to Valeria Kumizaki, Brazil, on judges' decision in the final.

Women’s 50kg – Jusleen Virk, Vancouver, lost the bronze medal match to Gabriela Bruna, Chile, on judges' decision in the final.

Men’s 60kg – Leivin Chung, Richmond Hill, Ont., lost to Jovanni Martinez, Venezuela, 2-1, and was eliminated.

RACQUETBALL

Men’s singles – Coby Iwaasa, Lethbridge, Alta., lost in the quarter-finals to Alvaro Beltran, Mexico, 2-0.

Men’s doubles – Vincent Gagnon, St-Hubert, Que., and Tim Landeryou, Saskatoon, lost to Conrrado Moscoso and Roland Keller, Bolivia, 2-0 in the semifinals but were awarded a bronze medal.

Women’s singles – Frédérique Lambert, Montreal, was eliminated after losing 2-1 in the quarter-finals to Rhonda Rajsich, U.S.

SOFTBALL

Women – Canada (4-1) wrapped up the preliminary round with a 1-0 win over Puerto Rico. The Canadians will play the U.S. Friday in the semifinals.

TABLE TENNIS

Women's singles – Anqi Luo, Mississauga, Ont., shut out Gremlis Arvelo, Venezuela, 4-0 in the preliminary round. Alicia Côté, Drummondville, Que., lost to Lin Gui, Brazil, 4-0.

Men's singles – Eugene Wang, Ottawa, blanked Emil Santos, Dominican Republic, 4-0 in his Group B match; Marko Medjugorac, Sherbrooke, Que., defeated Geovanny Coello, Ecuador, 4-2 in his Group A match; Pierre-Luc Theriault, St-Fabien, Que., won 4-1 over Andy Pereira, Cuba, in his Group E match.

VOLLEYBALL

Women – Canada (1-3) lost the seventh-place match to Peru 3-2.

WATER SKI

Women’s slalom – Whitney McClintock, Cambridge, Ont., won the gold medal (3.5, 55, 11.25)

Women’s tricks – Whitney McClintock won the silver medal (8,030).

Women’s jump – Whitney McClintock won the silver medal (47.7), giving her a total of two gold and two silvers for these games.

Men’s slalom – Jason McClintock, Cambridge, Ont., won the silver medal (1.0, 58, 10.25)

Men’s tricks – Jaret Llewellyn, Innisfail, Alta., won the silver medal (10,550); Jason McClintock placed fourth (9,440 _ 10 points behind the bronze medallist).

Men’s jump – Ryan Dodd, Olds, Alta., won the gold medal (64.8); Jaret Llewellyn tied for third in the final (59.9), but lost the tiebreaker for the medal against F.Marinda, Chile, as he has a lower score in the preliminary round.