What Canada Did Thursday at the Parapan Am Games

TORONTO - What Canada Did on Thursday at the Parapan American Games (distances in metres unless specified):

ATHLETICS

Men's 200 (T38) _ Kyle Whitehouse, St Catherine's, Ont., won the gold medal in 23.66 seconds (Parapan record).

Men's 800 (T53) _ Brent Lakatos, Dorval, Que., won the gold medal in a Parapan Am record one minute, 43.90 seconds.

Men's High Jump (T42) _ Cody Salomons, Strathroy, Ont., finished sixth in the final with a jump of 1.91 metres.

Men's Javelin (T34-57) _ Jason Roberts, Toronto, finished ninth in the final with a throw of 21.63 metres.

Men's 800 (T54) _ Alexandre Dupont, Clarenceville, Que., won the gold medal (1:40.67). Josh Cassidy, Port Elgin, Ont., won the silver (1:41.18).

Women's 800 (T53) _ Ilana Dupont, Saskatoon, won the bronze medal (2:08.67); Jessica Frotten, Whitehorse, placed fourth (2:09.59); and Michelle Stilwell, Nanoose Bay, B.C., was eighth (2:22.90 _ Parapan record for T52 category).

Women's Shot Put (F11-12) _ Vanessa Murby, Salt Spring Island, B.C., placed eighth in the event (7.90).

Women's 100 (T53) _ Ilana Dupont, Saskatoon, won the silver medal (18.63). Jessica Frotten, Whitehorse, won the bronze (19.25).

CYCLING

Mixed Time Trial B _ Canada swept the podium after Daniel Chalifour, Mont-Laurier, Que., and Alexandre Cloutier, St-Antoine-de-Tilly, Que. (guide) won the gold medal (26:47.11); Robbi Weldon, Thunder Bay, Ont., and Audrey Lemieux, Montreal (guide) , claimed the silver (26:58.04); and Shawna Ryan, Saskatoon, and Joanie Caron, Rimouski, Que. (guide), took the bronze (27:47.62).

Mixed Time Trial (C1-5) _ Michael Sametz, Calgary, was fifth in the final (28:52.38); Nicole Clermont, Sherbrooke, Que., was 11th (29:18.19); Marie-Claude Molnar, St-Hubert, Que., 23rd (30:45.53).

Mixed Time Trial (H1-5) _ Charles Moreau, Trois-Rivieres, Que., won the bronze medal (18:43.56); Mark Ledo, Maple, Ont. (20:48.17) and Robert Labbe, Quebec City (20:58.20) placed sixth and seventh, respectively.

Mixed Time Trial (T1-2) _ Shelley Gautier, Toronto, won the silver medal (22:01.36); Marie-Eve Croteau, Quebec City, was fifth (23:53.60); while Louis-Albert Jolin Corriveau, Ste-Claire, Que., was sixed (24:29.05).

FOOTBALL (Seven-A-Side)

Men _ Samuel Charron, Ottawa, scored as Canada (1-2-1) ended the preliminary round with a 1-1 tie against Venezuela. The two teams meet again on Saturday in the bronze-medal match.

JUDO

Men's 81kg _ Alex Radoman, Hamilton, won the bronze medal over I.Cruz, Cuba, by ippon at 0:17.

SITTING VOLLEYBALL

Men _ Canada (3-3) lost 3-1 to the U.S. in the semifinals. The Canadians will play Colombia for the bronze medal on Friday.

Women _ Canada (1-3) lost 3-0 to Brazil in the semifinals. The Canadians will play Cuba for the bronze medal on Friday.

SWIMMING

Men's 100 Backstroke (S9-10) _ Benoit Huot, Longueuil, Que., won the silver medal (1:01.62); Alexander Elliot, Waterloo, Ont., took the bronze (1:02.37); and Nathan Stein, Maple Ridge, B.C., placed fourth (1L07.49)

Men's 100 Freestyle (S8) _ Zack McAllister, Lethbridge, Alta., won the silver medal (1:01.61); Zach Zona, Waterford, Ont., finished fourth (1:04.81); and Chris Sergeant, Kingston, Ont., was fifth (1:05.95).

Men's 50 Butterfly (S6) _ Adam Purdy, London, Ont., won the bronze medal (33.80).

Men's 50 Butterfly (S7) _ Jean-Michel Lavalliere, Quebec City, won the silver medal (34.13); Nathan Clement, West Vancouver, B.C., won the bronze (34.21); and Scott Patterson, Vancouver, was eighth (53.30).

Men's 50 Backstroke (S5) _ Andrew Cooke, Penticton, B.C., was sixth in the final (54.81); Daniel Murphy, Bedford, N.S., was seventh (55.22).

Men's 150 Individual Medley (SM1-4) _ Jonathon Dieleman, Vancouver, was seventh in the final (3:38.50).

Men's 100 Freestyle (S13) _ Nicolas Turbide, Quebec City, won the silver medal (57.30); Devin Gotell, Antigonish, N.S., finished fourth (58.75); Tyler Mrak, Aldergrove, B.C., finished sixth (1:01.70).

Men's 4x100 Freestyle Relay (S13) _ Canada (Alexander Elliot, Waterloo, Ont.; Jean-Michel Lavalliere, Quebec City; Zack McAllister, Lethbridge, Alta.; Nathan Stein, Maple Ridge, B.C.; Zack McAllister, Lethbridge, Alta.; Adam Purdy, London, Ont.; Nathan Clement, West Vancouver, B.C.), won the silver medal (4:07.66).

Women's 100 Backstroke (S9) _ Katarina Roxon of Kippens, N.L., won the bronze medal (1:20.58).

Women's 100 Backstroke (S10) _ Aurelie Rivard,

St-Jean-sur-Richelieu, Que., won the gold medal (1:07.72);

Samantha Ryan, Saskatoon, was eighth (1:21.36).

Women's 100 Freestyle (S8) _ Morgan Bird, Calgary, won the silver medal (1:01.53); Abi Tripp, Kingston, Ont., was fourth (1:14.43); and Sabrina Duchesne, Quebec City, fifth (1:16.89).

Women's 50 Backstroke (S5) _ Valerie Drapeau, Longueuil, Que., was seventh in the final (1:04.19).

Women's 50 Butterfly (S6-7) _ Sarah Mehain, Vernon, B.C. won the gold medal (37.07, that also set a Parapan record); Tess Routliffe, Caledon, Ont., was fourth (39.12). Nydia Langill, Mississauga, Ont., placed sixth in her semifinal (46.15), did not advance.

TABLE TENNIS

Men's Team (S3-4) _ Steven Dunn (3), Halifax, and Asad Murtaza (3), Milton Ont., won the silver medal after dropping a 2-0 decision to E.Gomez Sanchez and E.Vento Cunha, Venezuela, in the gold-medal match.

Men's Team (S6-8) _ Ian Kent (8), Eastern Passage N.S., and Masoud Mojtahed (7), Austin, Texas, earned a silver medal following a 2-0 loss in the gold-medal match against L.Guarnieri Manara and P.Salmin of Brazil.

WHEELCHAIR BASKETBALL

Women _ Canada (4-0) defeated Argentina 82-28 in the semifinals. The Canadians will play the U.S. for the gold medal on Friday.

WHEELCHAIR RUGBY

Mixed _ Canada (5-1) defeated Brazil 62-38 in the semifinals. The Canadians will play the U.S. for the gold medal on Friday.

WHEELCHAIR TENNIS

Men's Doubles _ Philippe Bedard, Bromont, Que., and Joel Dembe, Toronto, won the bronze medal with a 2-0 win (6-4, 6-2) over Baldwin and Rydberg of the U.S.

© 2015 The Canadian Press