What Canada Did Tuesday at the Parapan Am Games

TORONTO - What Canada Did on Tuesday at the Parapan American Games (distances in metres unless specified):

ATHLETICS

Women's 100 (T52) _ Michelle Stilwell, Nanoose Bay, B.C. , won the gold medal in 19.58 seconds; Becky Richter, Saskatoon, placed fourth (31.66).

Women's Javelin (F37-38) _ Renee Foessel, Mississauga, Ont., won the bronze medal with am american record throw of 25.36 metres.

Men's 100 (T38) _ Kyle Whitehouse, St Catherine's, Ont., won the silver medal in 11.41 seconds.

Men's 100 (T44) _ Cody Solomons, Strathroy, Ont., placed fourth in the final with a personal-best time of 12.63.

Men's 800 (T53) _ Jean-Philippe Maranda, Ste-Aurelie, Que. (1:59.57); Brent Lakatos, Dorval, Que. (2:01.49); Wes Vick, Seaforth, Ont. (2:01.56) all qualified for Wednesday's medal race.

Women's Discus Throw (F51/52) _ Becky Richter, Saskatoon, won the bronze medal with a throw of 6.26.

Men's 400m (T20)_ Holden Gill, Nanaimo, B.C., finished sixth in the final with a time of 53.62.

Men's Shot Put (F46)_ Kenneth Trudgeon, London, Ont., won the bronze medal with a 13.08 throw.

Men's 400m (T11)_ Dustin Walsh, Coquitlam, B.C., and guide Dylan Williamson, Fort Langley, B.C., won the silver medal with a time of 54.72.

Women's 400m (T54)_ Diane Roy, Sherbrooke, Que., won the bronze medal with a time of 1:02.00.

BOCCIA

Individual BC1- Hanif Mawji, Burnaby, B.C., won the silver medal after losing 8-0 to Chagas from Brazil in the final.

Individual BC2- Adam Dukovich, London, Ont., won the silver medal after losing 8-0 to De Souza from Brazil in the final.

Individual BC3- Eric Bussiere, Vercheres, Que., won the silver medal after losing 8-1 to Santos from Brazil in the final.

Individual BC4- Alison Levine, Cote-St-Luc, Que., finished fourth after losing 5-1 to Dos Santos from Brazil in the bronze medal match.

CYCLING

Women's Individual Pursuit C1-5- Nicole Clermont, Sherbrooke, Que. finished fifth in qualifying with a time of 4:11.797. Marie-Claude Molnar, St-Hubert, Que., finished seventh in qualifying with a time of 4:16.051. Neither advanced to the final.

Men's Individual Pursuit C1-3- Michael Sametz, Calgary won the silver after being overlapped in the final. Ross Wilson, Edmonton, did not start the qualifying race.

Mixed Time Trial B- Daniel Chalifour, Mont-Laurier, Que. and guide Alexandre Cloutier, St-Antoine-de-Tilly, Que. won gold with a time of 1:06.139 in the final. Shawna Ryan, Saskatoon and guide Joanie Caron, Rimouski, Que. finished fourth with a time of 1:08.939 in the final. Robbi Weldon, Thunder Bay, Ont. and guide Audrey Lemieux, Montreal, finsihed fifth with a time of 1:09.487 in the final.

GOALBALL

Women- Team Canada beat El Salvador 10-0 in group play to move their record to 3-1.

Men- Team Canada beat Puerto Rico 11-1 in group play to move their record to 4-0.

SITTING VOLLEYBALL

Men- Team Canada beat Mexico in straight sets (25-14, 25-16, 25-17) in group play to move their record to 2-2.

Women- Team Canada beat Cuba in straight sets (25-16, 25-16, 25-20) in group play to move their record to 1-2.

SWIMMING

Women's 100 Breaststroke (SB8) _ Katarina Roxon, Kippens, N.L., won the gold medal in a Parapan Am record 1:22.18; Abi Tripp, Kingston, Ont., finished fourth (1:42.59).

Women's 100 Breaststroke (SB6) _ Nydia Langill, Mississauga, Ont., placed fifth in the final (1:53.93).

Women's 400 Freestyle (S10) _ Aurelie Rivard,
St-Jean-sur-Richelieu, Que., won the gold medal (4:33.40 _ an
Americas record); Samantha Ryan, Saskatoon, finished fourth
(5:07.32).

Men's 50 Freestyle (S13) _ Nicolas Turbide, Quebec City, won the silver medal (25.98); Tyler Mrak, Aldergrove, B.C., placed fifth (27.99).

Men's 400 Freestyle (S10) _ Canada swept the podium as Benoit Huot, Longueuil, Que., won the gold medal in a Parapan record (4:10.04); and Isaac Bouckley, Oshawa, Ont. (4:18.75); and Alexander Elliot, Waterloo, Ont. (4:27.61), took the silver and bronze.

Women's 50m Breaststroke SB3 (SB1-3)_ Tammy Cunnington, Red Deer, Atla., finished fourth with a time of 1:22.85.

Men's 200m IM SM6 (SM5-6)_ Scott Patterson, Vancouver, finished fifth with a time of 3:39.20. Daniel Murphy, Bedford, N.S., finished seventh with a time of 4:15.05.

Men's 200m IM (SM7)_ Jean-Michel Lavalliere, Quebec City, won the silver medal with a time of 2:49.12.

Men's 200m IM (SM8)_ Zach Zona, Waterford, Ont., won the bronze medal with a time of 2:44.76.

Women's 200m SM8 (SM7-8)_ Tess Routliffe, Caledon, Ont. won the sliver medal with a time of 3:07.23. Camille Berube, Gatineau, Que., won the bronze medal with a time of 3:07.36. Abi Tripp, Kingston, Ont., finished fourth with a time of 3:07.93. Sarah Mehain, Vernon, B.C., finished fifth with a time of 3:10.11. Sabrina Duchesne, Quebec City, finished sixth with a time of 3:14.62.

TABLE TENNIS

Men's Team Class 3-4_ Canada lost their first match of the day 2-0 to Mexico and also lost their second match to Brazil 2-0.

Men's Team Class 6-8_ Canada beat Argentina 2-0 in their first match of the day and also beat Chile 2-0 in their second match.

Men's Team Class 9-10_ Canada lost 2-0 to Mexico.

WHEELCHAIR BASKETBALL

Women _ Janet McLachlan, Vancouver, scored 28 points as Canada (3-0) continued the preliminary round with a 82-51 win over Brazil.

Men _ Canada (3-0) beat Argentina 68-62.

WHEELCHAIR RUGBY

Mixed Gender- Canada beat Chile 67-11.

WHEELCHAIR TENNIS

Men's Doubles _ Philippe Bedard, Bromont, Que., and Joel Dembe, Toronto, lost in the semifinal round 2-1 (6-4, 4-6, 10-8) to Rodriguez and Santos, Brazil.

© 2015 The Canadian Press