What Canada Did Wednesday at the Pan Am Games

TORONTO — What Canada Did on Wednesday at the Pan American Games (distances in metres unless specified):

ARCHERY

Women’s individual – In the round-of-16, Kateri Vrakking, Toronto, lost 6-5 to K.Lorig of the U.S., while Georcy-Stéphanie Thiffault Picard, Montreal, was beaten 6-0 by A.Roman, Mexico; Virginie Chénier of Laval, Que., lost 6-5 to Thiffault Picard in the elimination round.

BEACH VOLLEYBALL

Men – Josh Binstock and Sam Schachter, both Richmond Hill, Ont. (2-0), defeated Guatemala, 2-0.

Women – Taylor Pischke, Winnipeg, and Melissa Humana-Paredes (3-0), Toronto, downed Uruguay, 2-0.

FIELD HOCKEY

Women – Argentina won a preliminary-round game 5-0 over Canada (1-1).

GYMNASTICS (ARTISTIC)

Women's beam _ Ellie Black, Halifax, won the gold medal (15.050), and Victoria-Kayen Woo, Brossard, Que., took bronze (13.650),

Women’s floor exercise – Ellie Black won the gold medal (14.400).

Men’s horizontal bar – Kevin Lytwyn, Stoney Creek, Ont., won the silver medal (15.475).

Men’s vault – Scott Morgan, North Vancouver, B.C., finished sixth in the final (14.575).

ROWING

Men’s single sculls – Rob Gibson, Kingston, Ont., won the silver medal (7:57.94).

Men’s lightweight fours– Canada (Maxwell Lattimer, Delta, B.C.; Brendan Hodge, South Delta, B.C.; Nicolas Pratt, Kingston, Ont.; Eric Woelfl, St. Catharines, Ont.) won the gold medal (6:42.40).

Women’s lightweight single sculls – Liz Fenje, Victoria, placed fifth in the final (9:11.22).

Women’s quad sculls – Canada (Kate Goodfellow, Perth, Ont.; Kerry Maher-Shaffer, Welland, Ont.; Antje von Seydlitz, Smithers, B.C.; Carling Zeeman, Cambridge, Ont.) won the gold medal (7:07.63).

Men’s eights – Canada (Mike Evans, Victoria; Will Dean, Kelowna, B.C.; Julien Bahain, Sherbrooke, Que.; Martin Barakso, Nanaimo, B.C.; Tim Schrijver, Thedford, Ont.; Conlin McCabe, Brockville, Ont.; Kai Langerfeld, Parksville, B.C.; Will Crothers, Kingston, Ont.; Jacob Koudys, Fonthill, Ont.) won the gold medal (6:07.01).

SAILING

Women’s Laser Radial – Brenda Bowskill, Toronto, finished eighth, sixth and 11th in today's races (ranked seventh overall after seven races).

Men’s Laser – Lee Parkhill, Oakville, Ont., placed first, third and second (second overall after seven races).

Women’s RS:X – Nikola Girke, West Vancouver, B.C., were sixth, fourth and fifth (sixth overall).

Men’s RS:X – Zac Plavsic, West Vancouver, B.C., finished seventh with two fifth places (fifth overall).

Women’s 49er FX – Danielle Boyd, Kingston, Ont., and Erin Rafuse, Halifax _ sixth in all three races (sixth overall)

Open Sunfish – Luke Ramsay, Vancouver, was seventh, third and eighth (third overall).

Open Hobie 16 – Daniel Borg, Mississauga, Ont., and Liana Giovando, Toronto, fourth, sixth and first (fifth overall).

Open J24 – Canada (Donald (Sandy) Andrews, David Jarvis, Terry McLaughlin, David Ogden _ all Toronto), were fourth and fifth (second overall).

Open Snipe – Alexandra Damley-Strnad, Mississauga, Ont., and Evert McLaughlin, Toronto, fourth and eighth (fifth).

Mixed Lighting – Canada (Jamie Allen and Chantal Leger, Montreal; Jay Deakin, Pointe-Claire, Que.) placed fifth and seventh (fifth).

SHOOTING

Men’s 25-metre rapid fire pistol – Metodi Igorov, Montreal, ranked ninth following second qualifying stage and did not make the final.

Women’s 25-metre pistol – Lynda Kiejko, Calgary, won the gold medal with a 7-3 win over S.Uptagrafft of the U.S.; Lea Wachowich, Redwater, Alta., lost the bronze-medal match 7-3 to M.Nava of Mexico.

SOCCER

Women – Canada (1-1) were blanked 2-0 by Costa Rica in a preliminary-round match.

SOFTBALL

Men – Canada (4-0) won their round-robin game 7-2 over the Dominican Republic.

SQUASH

Men’s Team – Canada (Shawn Delierre, Montreal; Andrew and Graeme Schnell, Calgary) improved to 2-0 in the classification round after winning 3-0 over Ecuador, then downing Colombia 2-1.

Women’s team – Canada (Samantha Cornett, Ottawa; Nikole Todd, Regina; Hollie Naughton, Mississauga, Ont.) improved to 3-0 in their classification bracket with 3-0 victories over Argentina and Brazil.

SWIMMING

Women’s 200 freestyle – Emily Overholt, West Vancouver, B.C., won the silver medal (1:57:55); Katerine Savard, Pont-Rouge, Que., placed fourth (1:58.70).

Women’s 200 backstroke – Hilary Caldwell, White Rock, B.C. (2:08.22, Pan Am record) and Dominique Bouchard, North Bay, Ont. (2:09.74), won the gold and silver medals.

Women’s 200 breaststroke – Kierra Smith of Kelowna, B.C., won the gold medal (Pan Am record, 2:24.38), while Martha McCabe, Toronto, was 0.13 seconds behind for the silver.

Men’s 200 backstroke – Russell Wood, Calgary, placed fifth in the final (1:59.91); Markus Thormeyer, Markham, Ont., finished seventh in qualifying heat (2:08.93), did not advance.

Men’s 200 breaststroke – Richard Funk, Edmonton, won silver medal (2:11.51); James Dergousoff, Christina Lake, B.C., was third in the B-final (2:15.31).

Men’s 200 freestyle – Jeremy Bagshaw, Victoria, finished seventh in the final (1:47.92); Alec Page of Cortes Island, B.C., won the B-final (1:49.86) to rank ninth overall.

Men’s 4x200 freestyle relay – Canada (Stefan Milosevic, Burnaby, B.C.; Yuri Kisil, Calgary; Ryan Cochrane, Victoria; Coleman Allen, Vancouver) awarded the bronze medal (7:17.33) after a disqualification of the originally second-place U.S. team is later overturned.

TENNIS

Mixed doubles – Gabriella Dabrowski, Ottawa, and Philip Bester, Burnaby, B.C., won the silver medal after losing (6-3, 6-0) against Irigoyen and Andreozzi of Argentina.

Women’s doubles – Dabrowski and Carol Zhao, Richmond Hill, Ont., will play for the gold medal after a straight set (6-2, 6-1) victory over Irigoyen and Ormaechea of Argentina.

WATER POLO

Men – John Conway, Calgary, scored four goals as Canada won the bronze medal with a 16-8 decision over Argentina.

WEIGHTLIFTING

Men’s +105 Kg – George Kobaladze, Montreal, won the silver medal with a combined two-element total of 376 kilograms.

WRESTLING

Men’s Greco-Roman 59 Kg – Dylan Williams of Mississauga, Ont., finished fifth overall after losing 3-0 in a bronze repechage to C.Torres of Chile.

END

The Canadian Press